
-
Hydris nya vätgastankstation invigs i Hofors
Den 7 oktober invigs Hydris nya tankstation för grön vätgas i Hofors. Invigningen blir en dag för allmänheten med rundtur, tipspromenad, fika och möjlighet att se Volvos vätgasdrivna lastbilar provtanka.
Hofors är en viktig plats för utvecklingen av vätgas och hållbara transporter. Sedan tidigare finns Ovako anläggning för fossilfri vätgas i Hofors och med Hydris nya tankstation knyts ytterligare en del av vätgaskedjan till orten, från produktion och industri till transporter.
Tankstationen ligger strategiskt längs E16 och kan användas av både tung trafik och personbilar. Invigningen markerar också ett viktigt steg i Hydris utbyggnad av sitt nationella nätverk för vätgastankning och är företagets första station norrut.
Under invigningen blir det även ett scenprogram med panelsamtal, bandklippning och provtankning av Volvos vätgasdrivna lastbilar. Medverkar gör bland andra landshövding Carina Ståhl Herrstedt, kommunstyrelsens ordförande Tomas Isaksson, Hydris vd Kamilla Björkman och Ovako vd och koncernchef Marcus Hedblom.
– Hofors är en viktig knutpunkt för svensk vätgasindustri. När flera starka aktörer finns på samma ort skapas goda förutsättningar för värdekedjan inom vätgas att utvecklas tillsammans, från produktion och industri till utsläppsfria transporter, säger Tomas Isaksson, kommunstyrelsens ordförande i Hofors kommun.
Välkommen till invigningen
Datum: 7 oktober
Plats: Hydris nya vätgastankstation, Kaserngatan Hofors
Tider: 9:30-10:30 aktiviteter i parken med tipspromenad, fika och uppställning av vätgasfordon
11-12:30 Invigning, panelsamtal och bandklippning
Invigningen är öppen för allmänheten.
Välkommen att vara med när en ny del av Hofors satsning på vätgas och hållbara transporter invigs.
